Rozhovor s Mary GrandPré

5. ledna 2014 v 15:04 | Lioness |  Harry Potter-other
Dnes vám přináším krátký překlad rozhovoru s ilustrátorkou Mary GrandPré, která byla nedávno zpovídána ohledně jejích obálek, které vytvořila pro americké vydání Harryho Pottera, a které najdete i na nám dobře známých českých verzích. Mary okomentovala vznik první obálky v roce 1998, další vývoj a to, nakolik jí do toho kecala JKR.


Pokud narazíte na jakékoliv chyby, nebojte se ozvat.

Každá z Harry Potter knih mají jednu základní barvu pro svou obálku. Jak jste vybírala tu barvu? Prodiskutovala jste to s vydavatelem, J.K. Rowlingovou nebo to byl váš vlastní výklad tónu knihy?
GrandPré: Myslím si, že je to vyzněním té které knihy. J.K. Rowling často velice podrobně popisuje a píše o hodně vizuálních záchytných bodech. První tři nihy byly jakýmsi mixem odstínů drahokamů, a poté jsme si, vedoucí výpravy a já, mysleli, že by bylo hezké každé ze zbývajících knih přiřadit charakteristickou barvu.
Čtvrtá byla zelená, pátá modrá - to bylo to náladové období kdy Harry procházel pubertou a byla to emotivní doba, skoro vyčerpávající. Šestá kniha byla zelená. Prostě si myslím, že tam bylo hodně popisů zelené,"zelené světlo vycházející z jeskyně" a to všechno. A poslední kniha byla teple zlatá, odstín který symbolizoval tu finální, triumfální barvu. Snažili jsme se najít barvu, která vystihovala příběh a použít ji u obalu.

Miluju tu oponu, která byla na obálce první knihy, jako u divadelní hry, která začíná. A kruh se uzavřel s výjevem na obálce Relikvií smrti. Měla jste to vždy v plánu?
GrandPré: Ano. Myslela jsem, že je to dobrý způsob jak uzavřít sérii. Stejně jako začala. Líbilo se mi to, byla to zábava.
Předpokládám, že jste nemluvila s J.K. Rowlingovou?
GrandPré: Ne. Tedy ne přímo. Potkala jsem ji během jejího turné v U.S.A. kvůli sérii. Vždy byla součástí procesu schválení skic, ale vedoucí výpravy byl tím, kdo s ní komunikoval.

Byly ve vašem životě nějací fanoušci Harryho Pottera, před kterými bylo těžké udržet takové tajemství?
GrandPré:
Ano! Musela jsem podepsat dohodu o zachování mlčenlivosti, když jsem na tom pracovala. Rukopis jsem musela uchovávat v bezpečí. Bylo to přísně tajné, velice podivné. Rozhodně to byla jízda.

Měla jste možnost vidět nové obálky k 15-tému výročí?
GrandPré:
Viděla jsem je trochu dřív než vyšly a myslím, že odvedli opravdu dobrou práci. Vypadá to, že tomu prostě chtěli dát nový vzhled aniž by se příliš vzdálili od toho, co jsem s tím udělala já. Myslím, že to byl velice hladký přechod. Jsem za ně ráda, myslím, že to vypadá skvěle.


***
Zdroj: snitchseeker.com
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

líbí se ti design 5.0. - Expecto Patronum?

Je dokonalý ♥ 69.6% (64)
ano 13% (12)
není to úplně to, co bych si představoval/a 9.8% (9)
ne 7.6% (7)

Komentáře

1 Scorpio Scorpio | Web | 5. ledna 2014 v 22:07 | Reagovat

Díky za info, seznam byl aktualizován. Je složité si udržet přehled, kdo je co nového :-D
+ díky za tip, taktéž byl blog přidán na seznam

Scorpio za tým B.U.N.C.R.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

I am a member