Joanne pro Harper Bazaar

27. února 2014 v 0:09 | Lioness |  Harry Potter-other
J.K. Rowlingová byla zvolena časopisem Harper Bazaar za Ženu roku 2013 Velké Británie. Jako odpověď na tuto poctu autorka Harryho Pottera napsala příběh o pár ženách, které ji inspirovaly během jejího dětství, a o tom co ji dovedlo k založení její charitativní organizace Lumos. Také popisuje, proti čemu a jak Lumos bojuje a také se dočtete, že Lumos působí i v naší republice.
Celou esej jsem pro vás přeložila a rozhodně mi to nešlo od ruky, tak doufám, že si to užijete a zanecháte mi třebas jen krátký komentář, abych věděla, jestli má v budoucnosti cenu něco takového překládat. Díky.


~× ♥ × ~

Toto je příběh tří náramků s přívěsky. Byla jsem obyčejná pihovatá pětiletá holčička, když jsem dostala svůj první ,a za celý svůj život jsem nedostala nic krásnějšího. Těžký stříbrný řetízek se sponou ve tvaru srdce byl celý přecpaný cinkajícímu přívěsky, mezi nimi byl přívěsek pro štěstí, tlustý španělský oslík a, rozhodně mé oblíbené, filigrínové vajíčko které v sobě ukrývalo malého ptáčka. Když jsem seděla a hrála si s tím, byla jsem do toho úplně ponořená, jedna z mých pratet (nemohu si vzpomenout která) na mě promluvila přes moji hlavu.
"Ále, žádná opravdu správná žena nemá ráda šperky." Obě mé pratety byly opravdu pozoruhodné ženy: napůl Francouzsky, velice vzdělané a nezávislé. Gladys, ta starší, byla nikdy neprovdaná učitelka na základní škole, která trávila své prázdniny o samotě cestováním po světě. V naší rodině se povídá příběh o malém chlapci, který přišel na hodinu tety Gladys s oteklým zakrváceným uchem. Na konci vyučování s ním došla domů a stanula tváří v tvář jeho agresivnímu otci a vyhrožovala mu oficiální odplatou. V naší rodině nemáme vysoké lidi, Gladys měla i s podpatky metr šedesát. Říkávají - a já vroucně doufám, že je to pravda - že ten chlapec už nikdy nepřišel do školy zraněný.
Ivy, ta mladší ze sester, byla učitelkou klasických studií, kuřačka a ateistka, která si vzala profesora fyziky. Když o tom tak přemýšlím, mám podezření, že to byla Ivy, kdo řekl že žádná správná žena nemá ráda šperky. Byla na mě vždy velmi milá a pochybuji, že očekávala, že její slova na mne udělají takový dojem. Ale to co jsem toho odpoledne získala, vedle mé sady cinkajících přívěsků, byla asociace mezi zlomyslností a šperky, která mě už nikdy úplně neopustila.
~× ♥ × ~
A přesto náramek s přívěsky vypadá jako neškodná cetka, opravdu. Jaký jiný šperk je naplněn tolika vzpomínkami a nostalgií? Proč říkáme těm malým mistrovským dílům "kouzla" [pozn. V angličtině je přívěšek charm, stejně jako kouzlo.] pokud ne jako narážku na jejich kozelné vlastnosti? Mají větší význam než jen kus kovu. Jsou osobními amulety.
Vlastnila jsem svůj zbožňovaný a milovaný náramek po dvacet let, dokud se do mého bytu v Manchesteru nevloupal lupič. Ztratila jsem nejen ten náramek ale i celou skromnou sbírku šperků, které jsem zdědila po matce, která zemřela pouhé tři měsíce před tím.
V porovnání se ztrátou mé matky to nebylo nic a přesto jsem byla zdrcená. Šperky se nemění, nemohou se rozložit, je to způsob jak být v úzkém spojení s minulostí. Do dnešního dne letmo pohlížím do výloh antikvariátů s nejasnou touhou, že mezi zašlým stříbrem zahlédnu ono filigránové vejce.


Teta Ivy nejspíš schválila další náramek s přívěsky, který vlastním, protože se ke mně dostal díky tvrdé práci, což je něco, čehosi vysoce cenila. V den kdy vyšel sedmý díl Harryho Pottera, se se mnou sešly má editorka Emma a vedoucí dětského oddělení nakladatelství Bloomsbury Sarah a daly mi malý balíček. Vevnitř bylo to, co se mělo stát (vedle mého snubního prstenu) mým nejvzácnějším kusem šperku: náramek pokrytý zlatými a stříbrnými přívěsky. Byla tam malá zlatonka, stříbrný Ford Anglia, myslánka a patron ve tvardu jelena. Dokonce tam byl kámen mudrců ve formě nebroušeného granátu.
Naneštěstí, můj vlastní kámen mudrců nepřečkal tu noc. Někdy během osmihodinové podepisovací akce se musel rozlomit oproti stolu, protože když jsem se následujícího rána dostala domů, nebyl tam. Díky mému vyčerpání to vypadalo jako mlhavý náznak. Série byla ukončena a bylo načase pohnout se dál.
~× ♥ × ~
Knihy o Harrym Potterovi jsou plné nebezpečných blýskavých věcí, a v tomto ohledu jsou jako pohádky jakékoliv kultury na tomto světě. Báječné poklady, které mohou ničit nebo uzdravit jsou základem lidových pohádek, stejně všudypřítomné jako ztracené a opuštěné děti, jejichž cesta se vine skrze žánry. A toto nás přivádí k té temné části mého příběhu, k části kde vůbec není místo pro něco hezkého nebo blyštivého.
~× ♥ × ~
V roce 2004 jsem byla těhotná s mým třetím dítětem a druhou dcerou. Jednoho dne jsem listovala The Sunday Times a narazila na fotku malého chlapce pořízenou přes dráty něčeho, co vypadalo jako klec.
Byl to hluboce znepokojivý snímek a má omluva je to, že jsem byla plná hormonů a citů. Chtěla jsem otočit stránku, ale stud mě nějak zastavil. Hlas v mé hlavě řekl: 'Přečti si ten článek a pokud je to tak zlé, jak to vypadá, tak s tím něco udělej.' Možná to byl stín mé tety Gladys, která se neotočila zády k vystrašeným malým klukům. Přečetla jsem to.
Ten chlapec na obrázku měl zvlástní potřeby a žil v ústavu v České republice. Nikdy neviděl svou rodinu. Mohl se pohybovat jen po té kleci, původně to byla děstká postýlka a pak k ní přidali mříže. Kromě toho že mu jednou za čas vyměnili plínku, tak pro něj lidský kontakt v podstatě neexistoval. Ta zpráva a ten snímek byly získány tajně reportérem v utajení.
Dalšího dne jsem začala psát dopisy na protest.
Jako mnozí jiní jsem předpokládala, že ty hrůzné obrázky Rumunských "sirotků" z 90. let představovaly problém, který již byl vyřešen. Jak přesně jsem se mýlila může být dokázáno několika čísly.

~× ♥ × ~

Osm milionů dětí momentálně žije v ústavech po celém světě. Více než 90% z nich nejsou sirotci a jejich rodiče jsou naživu. Většina z nich je oddělena od svých rodin jako výsledek neustálé chudoby nebo nedostatku obecných služeb pro děti s postižením.
Děti, které vyrostly v takových ústavech, mají 10x větší pravděpodobnost než jejich vrstevníci, že se zapletou do prostituce nebo že s nimi bude nelegálně obchodováno. Mají 40x větší pravděpodobnost, že budou mít záznam v rejstříku a 500x větší pravděpodobnost že spáchají sebevraždu.
Před osmi lety jsem spoluzaložila charitu Lumos. Jejím ctižádostivým cílem je ukončit hospitalizace, ale to je složitý úkol - nemůžete prostě zrušit hospitalizaci. Nicméně, Lumos spolupracuje s experty v tomto oboru a snaží se změnit to, jak vlády a komunity pohlíží na zranitelné děti.

Ty samé peníze které se vynakládají na nekvalitní péči v ústavech, totiž mohou být použity na obecné služby potřebné k zabránění tomu, že další děti budou odsouzeny k pobytu na těchto strašlivých místech. To co je potřebné je politická vůle, nahrazení sociálních a dětských služeb, řádné vzdělávácí systémy - a samozřejmě peníze.
Od počátku Lumosu jsme pomohli vládám vyvést více jak 7 tisíc děti z ústavní péče. Zabránili jsme smrti více jak 200 vysoce zranitelných dětí s postižením, kterým se v těchto ústavech nedostávalo potřebné péče. Pomohli jsme EU změnit její pravidla ve využívání peněž pro reformu zdravotních, vzdělávácích a sociálních služeb. S vedením podkytnutým Lumos, vlády v 11 zemích zavádí plány pro uzavření jejich ústavů a jejich nahrazení obecnými službami.
Jedna poslední, strašlivá statistika: každý rok v Evropě - každý rok - jednoduše zmizí milion dětí.

~× ♥ × ~

Pohádky probádávají ty nejtemnější strachy lidského srdce: hrůzostrašnou možnost ztráty našich rodin, bytí o samotě a ztracení se v temných místech, pozdě v noci. Pohádky mají parádní šťastné konce ale zpátky v opravdovém světě záchrana ztracených dětí potřebuje čas, snahu a peníze.
V roce 2008 jsem vydala Bajky Barda Beedleho, krátkou knihu pohádek. Veškerý výdělek z nich šel na Lumos. Nyní máme další projekt na zíkávání peněz, a tentokrát jsme se rozhodli, že jako součást našeho plánu v Sothesby 10. prosince vydražíme jedinečný kus šperku. Nejprve to měla být brož, ale já jsem, samozřejmě, navrhla náramek s přívěsky. Nakreslila jsem pár nápadů založených na mém vzáceném Bloomsbury náramku a vzala je do skotského klenotnictví Hamilton & Inches. S neuvěřitelnou štědrostí nabídli, že ten kus vyrobí zcela zdarma.


Ta poslední - a nejhezčí - část tohoto příběhu by mohla pocházet z pohádky samotné. Nese sbírku jedinečných ručně dělaných přívěsků, které se vážou k příběhům a kouzlům. Okřídlený klíč, maličká kniha kouzel a (kvůli Harrymu) blesk. Nejvzácnější přívěsek z nich všech je motýlek s drahokami, což je logo Lumosu - symbol přeměny a osvobození, krásy která může vzejít z temného uvěznění.
Nevím, kdo si nakonec navleče ten krásný náramek podobný tomu mému, ale jsem si jistá jednou věcí - ať je kýmkoliv je určitě tou správnou ženou.

~× ♥ × ~

Ještě bych poznamenala, že onen náramek, který šel na aukci byl pojmenován Lumos Maxima a již byl prodán za neuvěřitelných £20 000, tedy 663 760kč.

***
zdroje:
sothebys.com, snitchseeker.com
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

líbí se ti design 5.0. - Expecto Patronum?

Je dokonalý ♥ 69.6% (64)
ano 13% (12)
není to úplně to, co bych si představoval/a 9.8% (9)
ne 7.6% (7)

Komentáře

1 Scrat Scrat | E-mail | Web | 28. února 2014 v 19:41 | Reagovat

Teda, moc jsem o té aférce s ČR a Rowlingovou neslyšela, ale je mi líto, že to na naši republiku vrhá špatný stín... :( Ale tento rozhovor je moc pěkný, díky za překlad Lioness :) ;) :D

2 Sherylin Lee Sherylin Lee | E-mail | Web | 4. března 2014 v 0:26 | Reagovat

Ďakujem Ti veľmi pekne za článok, inšpirovala si ma a rada na Teba odkážem ako na zdroj, pri spracovaní jedného článku, nebudem však, neboj, kopírovať. Krása...

3 Lioness Lioness | 4. března 2014 v 12:07 | Reagovat

Děkuji moc za komentáře!

[1]: Ty naše ústavy na tom opravdu nejsou ideálně. K těm klecím bych jen dodala, že v tomto bodě se dost liší pohled "západních" a "východních" zemí. Zatímco my raději omezíme prostor pohybu, třeba v Americe pacienty raději nadrogují, takže nejsou vůbec při smyslech a jsou to jen takové loutky. Ale co je lepší?

[2]: To mě těší, pokud sem potom hodíš odkaz na svůj článek, budu moc ráda.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

I am a member