J.K.Rowling

Vše o divadelní hře Harry Potter and the Cursed Child

3. března 2016 v 14:39 | Snapeova
Pojďme se nyní podívat na důležité informace o připravované divadelní hře, tak jako bych o ní dosud nenapsala ani řádek. Prvnotní odhady děje byly totiž úplně mimo a nyní již máme informace více méně kompletní a potvrzené. Nejdřív se mluvilo o tom, že hra bude Prequel, ale to později Joanne Rowling vyvrátila. Hra bude Sequelem ke knihám Harryho Pottera. Děj se bude odehrávat po událostech v epilogu v knize Harry Potter a Relikvie smrti.

O čem to tedy doopravdy bude:
Vždy bylo obtížné být Harrym Potterem a není to o moc lehčí teď, když je přepracovaný zaměstnanec Ministerstva kouzel, manžel a otec tří dětí školního věku. Zatímco se Harry potýká s minulostí, která odmítá zůstat tam, kam patří, jeho nejmladší syn Albus musí bojovat s váhou rodinného dědictví, o které nikdy nestál. Jak se minulost a současnost zlověstně spojí, otec a syn se naučí nepříjemnou pravdu: Někdy temnota přichází z nečekaných míst.

Nezní to vůbec špatně že? Já osobně jsem z toho tedy poněkud v rozpacích. Byla jsem smířená s ukončením příběhu Harryho Pottera, tak jak bylo a o tom, co bude dál mě bavilo fantazírovat nebo případně číst povídky. Bude samozřejmě skvělé, dozvědět se, jak by to bylo doopravdy, podle stvořitelky Harryho. Doufám, že si příběh udrží úroveň a nebude zklamáním.

Scénář hry tvořila Joanne, ale ne sama. Podílel se na něm také BAFTou oceněný dramatik Jack Thorne a ještě John Tiffany.

Nedávným úžasným překvapením pro nás všechny byla informace, že scénář hry vyjde knižně. Takže vlastně by se dalo říct, že se dočkáme osmého knižního pokračování, po němž prahlo mnoho fanoušků. Nebude to ale samozřejmě klasická kniha. Vyjde přesně tak, jak je psán scénář. Mě se to docela zamlouvá, je to i dobré odlišení od předchozích knih. Bylo potvrzeno, že publikace bude mít 320 stran a vyjde na Joanniny 51 narozeniny 31. července 2016. Je to jen den po uvedení hry na divadelní prkna. Ohledně hry bylo také potvrzeno, že kvůli velikosti příběhu bude rozdělena na dvě části.

Pro hru už je i kompletní obsazení a proto se to pokusím vzít stručně. Hlavní trio si zahrají: Jamie Parker (Harry), Noma Dumezweni (Hermiona) a Paul Thornley (Ron)↓

Nemohu říct, že bych z nich byla nějak nadšená, ničím mi ty postavy nepřipomínají, ale byl zřejmě dobrý důvod vybrat zrovna tyto herce, takže to tak budu brát. Stejně nepočítám s tím, že bych hru v orginální verzi mohla shlédnout. Vím, že se strhla nějaká bouře ohledně herečky pro Hermionu, hlavně kolem toho, že je tmavé pleti. Upřímně, moc se mi to nechtělo sledovat, takže vám k tomu nic bližšího neřeknu. Jen vím, že se k výběru snad vyjadřovala sama Joanne Rowling i Emma Watson. Dle toho, co jsem četla je Noma fanynkou jako my a Hermionu má moc ráda. Věřím, že ji zahraje dobře.

Byl také vyhlášen konkurs na role dětí hlavních postav, kam se měli hlásit lidé od 17 do 24. let. Níže se můžete podívat na fotku již kompletního obsazení i s tvůrci. Na fotce je dohromady 56 lidí. Dětských rolí by mělo být sedm a každé dítě má svou alternaci. Zkoušky začaly koncem února.

Pokud vás zajímá kompletní obsazení jmenovitě, tady je: Jamie Parker (Harry), Noma Dumezweni (Hermiona), Paul Thornley (Ron), Nicola Alexis, Helen Aluko, Jeremy Ang Jones, Rosemary Annabella, Annabel Baldwin, Jack Bennett, Paul Bentall, Anthony Boyle, Zoe Brough, Sam Clemmett, Morag Cross, Cristina Fray, Rudi Goodman, Claudia Grant, James Howard, Christiana Hutchings, Lowri James, Chris Jarman, Martin Johnston, Bili Keogh, Chipo Kureya, James Le Lacheur, Helena Lymbery, Tom Mackley, Barry McCarthy, Sandy McDade, Andrew McDonald, Adam McNamara, Poppy Miller, Tom Milligan, Jack North, Alex Price, Stuart Ramsay, Nuno Silva, Cherrelle Skeete, Esther Smith, Nathaniel Smith, Dylan Standen a Joshua Wyatt.

Fotka hlavního tria s tvůrci

Více fotek herců můžete vidět v galerii: → Harry Potter and the Cursed Child > Cast

Nějakou dobu už je také známé logo nebo plakát (nevím, jak jinak to v češtině nazvat, v Angličtině to nazývají artwork).

***
zdroj: snitchseeker.com

Pottermore: Zařazování a hůlky jsou zpět!

2. února 2016 v 13:18 | Snapeova
Po velké změně bylo z Pottermore odstraněno snad vše, co tam fanoušci měli rádi, snad jen krom textů od J.K. Rowling. Koncem ledna bylo ale konečně navráceno zařazování moudrým kloboukem do kolejí. Opět také můžete zjistit jaká hůlka by si vás vybrala. Na stránce Potermore.com se musíte zaregistrovat. Pokud už jste tam dříve profil měli, máte možnost ho obnovit a získat tak zpět svou starou kolej i hůlku. Musíte si jen pamatovat svou přezdívku.

Hodně lidí říká, že nově je Pottermore zařadilo úplně jinak a jsou velmi zklamaní. Zařazovací test je stále stejný, ale dříve jste vyplňovali všech asi třicet otázek. Nyní z nich dělají jenom výběr (asi deseti? Nepočítala jsem to). Možná i tato skutečnost může způsobit, že vás to zařadí do jiné koleje. Já jsem to zkoušela na novém profilu přes jiný mail a zařadilo mě to do Mrzimoru (jednu otázku mě to nenechalo vyplnit. Špatně jsem klikla a vrátit a opravit to nejde). Nebyl to žádný velký šok, je to hned druhá kolej po Havraspáru, do které se nejvíc hodím. Ale byla jsem ráda, že svůj starý účet jsem si mohla obnovit a vrátit se do Havraspáru, který už jsem si od prvního zařazení zamilovala a ztotožnila se s ním.

Náhled, jak to vypadá v mém profilu↓

Pokud chcete zjistit, do které koleje se nejvíc hodíte a do které nejmíň, klikněte zde. Je to test se všemi otázkami. Po vyplnění vám ukáže na kolik procent se hodíte pro kterou kolej. Je akorát potřeba trochu ovládat angličtinu (nebo použít google překladač)

Můj výsledek↓


Pochlubte se, v jaké koleji jste vy?

Snapeova

Nově odhalené fotky a informace

30. října 2015 v 23:49 | Snapeova
Před pár dny vstoupila do prodeje kniha Harry Potter: The Character Vault. Již třetí kniha od Jody Revenson. První z nich před nedávnem vyšla i v češtině (Bestiář Harryho Pottera). Jak už víte, ta třetí je věnovaná postavám z Harryho Pottera. Vzhledem k tomu, že je již v prodeji, začínají se objevovat fotky. Jak se ukázalo, kniha odhaluje doposud neviděné fotografie. Nejzajímavější je asi ta, která pochází z prvního filmu. Je na ní Neville se svou babičkou ještě před nástupem do Bradavického expresu. Takový záběr jsme neměli možnost vidět ani ve filmu a je to zřejmě poprvé, co vidíme Nevillovu babičku. Vidět ale můžete i novou fotku z natáčení epilogu nebo ze vzpomínek Severuse Snapea, kde je malý Snape s Lily ve škole. Poslední novinkou je stránka o Protivovi, který se nikdy nedostal až do výsledného filmu.


Dvě videa, která vám umožní do knihy nahlédnout:

*

Mimo toto vás seznámím i s pár novinkami odhalenými na Twitter účtu J. K. Rowling od doby, co jsem uveřejňovala poslední článek, který se odhalování nových informací týkal.

Joanne na Twitteru přiznala, že svým způsobem samozřejmě můžete patřit do více kolejí. I když nikdo nemůže být zařazen do více kolejí, ti co mají silné vlastnosti ze dvou kolejí - jako například Harry Potter, Hermiona Grangerová, Severus Snape nebo Neville Longbottom - budou pravděpodobně mít možnost vybrat si svou kolej po delším rozhodování. Po zdlouhavém přemýšlení má právo rozhodnout sám klobouk.

Prvního září oznámila, že James Sirius Potter zrovna nastupuje do Bradavic, což znamená, že jeho bratr Albus je o dva roky mladší, protože ten do Bradavic nastoupí v roce 2017, kdy se odehrává epilog.

Později toho dne prozradila, že James byl zařazen do Nebelvíru a Teddy Lupin, který začal svůj pátý rok v mrzimorské koleji, se stal primusem.

Také jsme se dozvěděli přesné datum narození Siriuse Blacka. Narodil se: 3. 11. 1959. Je tedy najstarší z Pobertů.

A nakonec: jeden fanoušek se Joanne nedávno zeptal, jakou kapitolu by zvolila, kdyby si měla vybrat nejoblíbenější ze všech sedmi knih. Joanne na to odpověděla, že se jedná o kapitolu 34. (Znovu v lese) v Relikviích smrti.

***
zdroj: twitter.com a snitchseeker.com

Ve službách zla - Anglicky dnes, Česky na jaře 2016

20. října 2015 v 19:59 | Snapeova
Právě dnes vstoupila do prodeje třetí detektivní kniha Joanne Rowlingové pod pseudonymem Robert Galbraith. V červnu jsme se dozvěděli, že název knihy je Career of Evil a mohli jsme si také přečíst synopsi a prohlédnout obálku. Dnes víme, že u nás kniha ponese název Ve službách zla a obálka bude opět stejná jako ta anglická. Knihu opět překládá Ladislav Šenkýřík a jeho překlad si přečteme již na jaře příštího roku. K dispozici už je ukázka, kterou jsem okamžitě zhltla a velmi mě navnadila. Opravdu se na třetí detektivku s Cormoranem Strikem těším. Zde si můžete připomenout minulý článek se synopsí a zde si můžete přečíst českou ukázku z knihy.

***
zdroj: idnes.cz

Nové Pottermore

14. října 2015 v 23:09 | Snapeova
V srpnu začaly velké změny na Pottermore. Naposledy byl vyhlášen vítěz školního poháru a tím Pottermore, jak ho známe, skončilo. Zmizely i momenty z knihy a zdá se, že se už nevrátí. kdo všechny neprošel, má zřejmě smůlu, tedy i já. Přijde mi to jako neuvěřitelná škoda. Co lidé, kteří Pottermore teprve objeví? Proč staré Pottermore nemohlo být zachováno? Momentálně není možné se ani přihlásit.

Nová verze je podle slov tvůrců více zaměřená na dospělejší část fanoušků a také se dá snadno používat i na mobilních telefonech. Původní Pottermore bylo možné pořádně používat v podstatě jen na počítačích. Pottemore teď bude mít i vlastní redakční tým a to s cílem vytvořit "digitální srdce kouzelnického světa". Najdete tam i informace o Fantastických zvířatech a Prokletém dítěti. Jednoduše mi to teď připadá jako jedna ze stránek s HP novinkami, obohacená o materiály od J.K. Rowling.

Mám pocit, že jen málo z nás si nyní připadá jako dospělý HP fanoušek. Komu nebude chybět vaření lektvarů, získávání kolejních bodů, souboje, házení skřítků přes plot a další věci?

Každopádně, tvůrci slibují, že se zase půjde přihlásit, vrátí se moudrý klobouk a připraví test, kde zjistíme, jaký by byl náš patron. Uvidíme tedy, jestli nové Pottermore dosáhne aspoň tohoto zlepšení. Momentálně jsem ze změn trochu smutná, ale časem se s tím snad vyrovnám, obzvlášť, když se na Pottermore vrátí to, co po změně postrádá většina uživatelů.

To, co je použito jako úvodní obrázek, je nové logo Pottermore↑

***
zdroj: snitchseeker.com a pottermore.com

Jaké jméno ponesou adaptace detektivek Roberta Galbraitha?

29. září 2015 v 13:49 | Snapeova
Že se budou natáčet adaptace detektivek Roberta Galbraitha (J.K. Rowling) s detektivem Cormoranem Strikem, již víme. BBC nyní odhalilo první informace o těchto televizních filmech. Filmy budou pojmenovány jako: The Cormoran Strike Mysteries (Záhady Cormorana Strika).

První novela, Volání kukačky, bude mít scénář od Sarah Phelps, která psala scénář i pro Prázdné místo. Scénář pro Hedvábníka napíše Ben Richards. Ohledně třetí knihy (Career of Evil) zatím podobné informace nemáme, jelikož ještě ani nevyšla. Režisérem bude Julian Farino.

Zatím stále nemáme žádné informace o obsazení hlavních (Cormoran a jeho asistentka Robin) ani jiných postav. Stejně tak zatím nejsou žádné zprávy o tom, kdy přibližně se s filmy začne a kdy se jich dočkáme. Snad se brzy zase něco dozvíme.

***
zdroj:snitchseeker.com

Nové informace od Joanne Rowling

30. srpna 2015 v 19:09 | Snapeova
Už je to nějaká doba, co jsem naposledy zveřejnila novinky, které nám sdělila Joanne Rowling. Za poslední dobu mnohé prozrazuje fanouškům na Twiiteru a nebo se dozvídáme nové informace přes Pottermore. Nyní přináším všechny důležité informace, zveřejněné za několik posledních měsíců. Některé už jste jistě někde četli, ale jiné jsou velmi čerstvé.

*
Při uveřejnění posledních kapitol sedmé knihy na Pottermore Joanne napsala, že jsou osoby (v angličtině nazývané Hatstalls), u nichž se klobouk tak těžce rozhodoval, že seděli na stoličce více jak pět minut. Jedinná taková známá čarodějka, je Minerva McGonagallová, nad jejímž zařazením klobouk přemýšlel pět a půl minuty a nemohl se rozhodnout mezi Nebelvírem a Havraspárem.

Druhým takovým člověkem je Peter Petigrew. Klobouk se v jeho případě rozhodoval mezi Nebelvírem a Zmijozelem. Všichni víme, jak nakonec rozhodl. Klobouk je neslavně tvrdohlavý a odmítá připustit, že by zde udělal chybu. Odvolává se na způsob, jakým Peter zemřel.

K zařazení Petera se pak vztahuje další otázka z twitteru: Jak se Červíček dostal do Nebelvíru? Nemá kvality pro tuto kolej.
J. K. Rowling: Někdy si myslím, že zařazujeme příliš brzy. On se postupně vzdálil tomu, kým mohl být.
*
Přes Pottermore také prozradila něco o Brumbálovi a Hagridovi: Barvy červená a bílá jsou uvedeny mnohokrát ve starých textech o alchymii. Jeden výklad je, že, obecné kovy a zlato představují dvě různé strany lidské povahy, které musí být v souladu.

Toto byla inspirace pro křesťanská jména Rubeus (červená) Hagrid a Albus (bílá) Brumbál. Tito dva muži, oba nesmírně důležití pro Harryho, pro mě představují dvě strany ideálních otcovských postav, které Harry hledá. První je vřelý, praktický, divoký. Druhý je působivý, intelektuální a ponděkud držící se stranou.

Jedna krásná reakce Jo ohledně otázky na dopis z Bradavic: Pro všechny lidi, co říkají, že nedostali dopis z Bradavic: Dostali jste dopis, šli jste do Bradavic. Byli jsme tam všichni společně.
*

K příležitosti 17. výročí bitvy o Bradavice↓
J. K. Rowling: Dnes bych jen chtěla říct: Je mi opravdu líto Freda. *sklání hlavu v přijetí vaší přiměřené zloby*
Fanoušek: A co Tonksová, Lupin?
J. K. Rowling: Myslím, že mohu učinit omluvu jen za jednu smrt každé výročí, Fredova byla pro mě nejhorší, proto začínám s ním.

Fanoušek: Je zavádějící myslet na Snapea jako statečného člověka, a přesto po něm Harry pojmenoval jedno ze svých dětí.
J. K. Rowling: Snape měl své chyby, ale byl neuvěřitelně statečný
Jiný fanoušek: Statečný? Ano. Hodný toho, aby po něm byl pojmenován Harryho syn? Eh, Znám lepší volby jména. *Kašel* Remus *kašel*.
J. K. Rowling: Harry přenechal Remusovo jméno Teddymu, aby ho mohl použít pro vlastního syna.

Jedna fanynka byla také zklamaná, že Jo dává přednost psům před kočkami. Joanne však vysvětlila, že je to tím, že má na kočky alergii.

Joanne konečně ujistila fanoušky v jedné věci ohledně dvojčat: Fred se narodil první. Vždy jsem si myslela, že je to zřejmé.

Fanoušek: Kdybyste měla viteál, jaký předmět byste použila?
J. K. Rowling: Já bych si viteál nikdy nikdy nevytvořila. Jsou to zlé předměty vytvořené opovrženíhodnými prostředky! (Možná čajový sáček)

Fanoušek: Je kouzelnický kongres Spojených států amerických dvoukomorový stejně jako mudlovský?
J. K. Rowling: Ne, má jen jednu komoru.

Fanoušek: Mají kouzelníci něco jako OSN? (Organizace spojených národů)
J. K. Rowling: Ekvivalentem je mezinárodní sdružení kouzelníků.

Fanoušek: Kdy má Lenka Láskorádová narozeniny?
J. K. Rowling: Lenčiny narozeniny jsou 13. února.

Fanoušek: Proč žádné z Harryho dětí nedostalo jméno Elvendork? (pozn.: Pokud jsem to dobře pochopila, mělo by to být jméno, které bylo psáno jako návrh jména pro Harryho v prequelu, který Joanne napsala a vydražila pro charitu. Je to jméno takzvaně univerzální, hodící se pro obě pohlaví. Osobně tedy nechápu, co to má být za jméno :D)
J. K. Rowling: Ponechala jsem si ho pro případ, že bych měla čtvrté dítě.

Fanoušek: S mými přáteli jsme měli opravdu intenzivní debatu o školném v Bradavicích.
J. K. Rowling: Není žádné školné. Všechny náklady na magické vzdělání pokrývá ministerstvo kouzel.

Fanoušek: Nejsem si jistá, že, stvořitel Madame Pinceové byl někdy spražen nesouhlasným pohledem knihovníků. (nejsem si jistá překladem, ale hlavní myšlenka se snad chápat dá)
J. K. Rowling: To se mýlíš. Vyskočila přímo z mého dětského strachu z děsivých knihovníků. Takových, co nenávidí děti.

Fanoušek: Jaké je celé jméno Ufňukané Uršuly? Můj táta se mě na to ptal a neměla jsem tušení. Hledala jsem, ale nic jsem nenašla.
J. K. Rowling: Celé jméno Ufňukané Uršuly je Uršula Elizabeth Warren. (V angličtině: Myrtle Elizabeth Warren)

Fanoušek: Pokud změnu patrona způsobí, to, že se do někoho zamilujete, změní se i když láska pomine nebo zůstane stejný?
J. K. Rowling: Patron se změní jen, když je to věčná láska. Neměnná - část tebe navždy.

Fanoušek: Vždy jsem se vás na to chtěla zeptat. Jakého patrona má Hagrid?
J. K. Rowling: Hagrid nemůže vyvolat patrona. je to příliš obtížné kouzlo.

***
zdroj: snitchseeker.com, hogwartsite.net a twitter.com

Časová osa kouzelníků a momenty z HP 7 na Pottermore

30. června 2015 v 15:59 | Snapeova
Na Pottermore se v poslední době objevilo několik novinek. Jedna větší novinka je vytvořená vizuální časová osa významných kouzelníků a čarodějnic. Začíná u středověkého věštce Mopsuse a končí u Harryho Pottera narozeného v roce 1980.

Všechny uvedené postavy byly zmíněny buď v knihách, na Pottermore, v rozhovorech s Joanne, nebo ve videohrách, které odhalily informace na kartičkách z čokoládových žabek.

Newt Scamander, o němž teď často slyšíme ve spojitosti s připravovaným filmem je na časové ose taktéž. Narodil se v roce 1897 a dosud nemá uvedeno datum úmrtí. Znamená to tedy, že nejspíš stále žije a dožil se tak většího věku než Brumbál, který ovšem neodešel přirozenou smrtí.

Na časové ose jsou samozřejmě Merlin, Morgana le Fay, zakladatelé Bradavic a další známá jména. Nápadně ovšem chybí slavný černokněžník Lord Voldemort a spekulace hovoří o tom, že Rowlingová o něm teprve plánuje odhalit nějaké informace, takže bude možná na časovou osu umístěn později. Zatím se o něm dočtete jen v informacích o Harrym, který na ose zaujímá poslední místo, jako nejmladší významný čaroděj.

Časová osa je určitě skvělý nápad. Zatím jsem ji jen přelétla pohledem, ale brzo si ji plánuji pořádně prohlédnout a pročíst :)

Druhá věc je ta, že už je na Pottermore celá sedmá kniha. Tedy 14 nejvýznamějších scén, jako třeba Sedm Potterů, návštěva Hermiony s Harrym v Godrikově Dole, smrt Dobbyho nebo několik momentů z bitvy o Bradavice. Určitě si je nazapomeňte prohlédnout. Jsou opět krásně zpracované, jak graficky, tak zvukově. V některých scénách máte opět možnost odemknout nové texty od J.k. Rowling, které se týkají třeba Godrikova meče nebo Dursleyů a dalších věcí z Harry Potter světa.
***
zdroj: snitchseeker.com a hogwartsite.net

Máme synopsi a obálku k třetí detektivce J. K. Rowling!

12. června 2015 v 22:29 | Snapeova
Není to tak dávno, co jsme se dozvěděli, že Joanne Rowlingová pod přezdívkou Robert Galbraith dokončila třetí detektivku s detektivem Cormoranem Strikem. Už také víme, že kniha se bude jmenovat Career of Evil.

Dnes ale byly uveřejněny další důležité novinky. Kniha vyjde už v říjnu. V Americe vyjde 20. října a ve Velké Británii o dva dny později. Velmi očekávaná byla také synopse, abychom se dozvěděli, o čem tento díl vlastně bude. Nyní si ji můžete v mém překladu přečíst.

Synopse:
Když je Robin Ellacottové doručen tajemný balíček, je zděšená zjištěním, že obsahuje ženskou nohu oddělenou od těla.

Její šéf, soukromý detektiv Cormoran Strike je méně překvapen, ale ne méně znepokojen. Jsou zde čtyři lidé z jeho minuosti, o nichž se domnívá, že by za to mohli být zodpovědni - A Strike ví, že jeden z nich je schopný vytrvalosti a nevýslovné brutality.

S policií se zaměřují na jednoho podezřelého, u něhož si je Strike stále více jistý, že není pachatelem. On a Robin vezmou věci do vlastních rukou a ponoří se do temného a pokřiveného světa dalších tří mužů. S výskytem dalších strašných činů se jim ale krátí čas.

Career of Evil je třetí detektivka z vysoce uznávané série s Cormoranem Strikem a jeho asistentkou Robin Ellacottovou. Ďábelsky chytrá záhada s nečekanými zvraty za každým rohem. Také zachycuje příběh muže a ženy na křižovatce v jejich osobním i profesním životě.

Zde obálka, která je tentokrát laděna do žluté a fialové. V galerii si můžete prohlédnout dvě verze.

***
zdroj: snitchseeker.com

Rowlingová odrazuje fanynky od zbožňování Draca Malfoye

5. června 2015 v 21:29 | Snapeova
Draco Malfoy má dnes narozeninový den. Jedna fanynka psala ohledně toho na twitter Joanne Rowling a dočkala se odpovědi.

Překlad:
Gillian: Nemá dnes Draco Malfoy narozeniny? (Stejně jako já mám poslední den školy!) Kolik by mu dnes bylo?
J. K. Rowling: Draco dnes dosáhl 35. let. Nebyla jsem pozvána na oslavu, hlavně proto, že stále říkám dívkám, že o něm mají trochu zavádějící představy.

Joanne se netají tím, že zřejmě nechápe, proč Draca tolik fanynek miluje. V textu, který o něm zveřejnila v prosinci na Pottermore se sice dočtete, že není jen zlý, ale stejně tak tam Joanne píše, že Draco pod úšklebky a předsudky neskrývá srdce ze zlata, jak si některé fanynky myslí.

Já si myslím, že mnoho lidí si Draca oblíbilo hlavně díky herci Tomu Feltonovi.

***
zdroj: hogwartsite.net

Třetí detektivka Joanne Rowlingové už má jméno!

15. května 2015 v 21:49 | Snapeova
Joanne Rowling nedávno již dokončila svou třetí detektivku s Cormoranem Strikem. Jak víte, tyto detektivní knihy píše pod pseudonymem Robert Galbraith, na který se přišlo už během vydávání první knihy.

Nyní bylo odhaleno, že třetí díl se má jmenovat Career of Evil a měl by vyjít na podzim. Předpokládám tedy, že v českém překladu se ho dočkáme opět asi rok poté. Uvidíme. Každopádně víc informací (anotace, obálka, přesné datum vydání) o anglickém vydání se dozvíme později, až se přiblíží vydání knihy.

Pokud jste o tom ještě neslyšeli, první díl, Volání kukačky má již jisté zfilmování. Film či mini série vznikne v produkci BBC a v plánu je prý i Hedvábník. Máme se tedy na co těšit.

Mimo jiné, Jade Olivia, přítelkyně Toma Feltona, dostala od Joanne Hedvábníka s podpisem a věnováním. Fotku dala na svůj instagram.


***
zdroj: snitchseeker.com

Velké změny a novinky na Pottermore

22. dubna 2015 v 3:49 | Snapeova
Web Pottermore před pár dny prodělal značné změny. Zmizel blog Insider, kde dosud fanoušcci mohli získávat informace o novinkách. Dále také byly odstraněny možnosti komentování, postování statusu a uveřejňování vlastních výtvorů.

Na Pottermore je zpráva o tom, že stránka se dostává do nové etapy vývoje a tvůrci mají nějaké plány, o nichž nám hodlají více říci až později. V rámci příprav na to, co se chystá, se udály nynější velké změny.

Proč už nyní nelze komentovat, aktualizovat statusy a nahrávat kresby? K tomu vedla řada faktorů. Tvůrci zkonstatovali, že některé funkce už neslouží uživatelům, tak jak by měly, a také je pro ně důležité soukromí a bezpečnost uživatelů.

Zrušený blog Insider byl tvořen týmem Pottermore k předávání aktualizací a dalších iformací a dospělo se k rozhodnutí, že bude lepší aktualizace oznamovat jinak, proto asi stejně jako o těchto změnách se o budoucích aktualizacích dozvíme přímo na hlavní stránce Pottermore v bočním panelu, kde budeme vždy odkázáni na příslušnou zprávu. Měli bychom je také dostávat v oznámeních a pokud to jednotliví uživatelé dovolí, Pottermore jim bude i zasílat emaily ohledně důležitých novinek.

O nadcházejících novinkách na webu bychom se měli dozvědět v příštích měsících.

Tým Pottermore také informuje, že jsou už docela blízko odhalení momentů a také textů od Rowlingové ohledně Relikvií smrti a dodává, že tím Pottermore rozhodně nekončí a i poté bude oč stát.

Všechny změny byly konzultovány s J. K. Rowlingovou a ta podporuje rozhodnutí, zachovat Pottermore jako bezpečné prostředí pro všechny uživatele.

Používá někdo z vás Pottermore pravidelně? Dotkly se vás nějak tyto změny?

***
zdroj: pottermore.com

Rozhovor s J.K. Rowlingovou v Nepálu

10. dubna 2015 v 13:17 | Snitch
J.K. Rowlingová navšívila ke konci března Nepál. Tam poskytla interview pro BFBS Radio, ve kterém mluvila o Fantastických zvířatech a kde je najít, divadelní hře o Harry Potterovi (která bude poprvé představena veřejnosti v létě 2016) a dalším. Pokud si chcete poslechnout celý rozhovor, klikněte zde. Níže najdete přeložené ty nejzajímavější výňatky z rozhovoru.


Uvidíme více z Harryho Pottera?
Rowlingová: Ne přímo z Harryho Pottera. Nemám v plánu psát další knihy o Harry Potterovi, nicméně pořád kolují zvěsti o tom, že je píšu. Obávám se, že tyto řeči jsou, v tomto okamžiku, nepravdivé. Ale dějí se jiné věci. Nyní například pracuji na scénáři k filmu Fantastická zvířata a kde je najít - které taky tvoří velkou část ve světě Harryho Pottera. Velmi mě to baví. A taky bude divadelní hra o Harry Potterovi. Takže je tu určitě spousta věcí, na které se mohou fanoušci těšit.

Více v celém článku →→

Hledají se herci pro Fantastická zvířata a kde je najít!

10. února 2015 v 18:59 | Snapeova
Začali první castingy pro film J. K. Rowlingové Fantastická zvířata a kde je najít. Hledají se lidi všech věkových kategorií ve Velké Británii pro hlavní i vedlejší role.

Bylo oznámeno, že natáčení začne letos v srpnu, což souhlasí s prohlášením Davida Heymana, že natáčení by mělo začít ke konci léta. Natáčet se bude v New Yorku a Londýně.

Hlavní postavě Newtovi Scamanderovi má být 23. let, ale zatím nepadlo ani slovo o tom, kdo by tuto roli mohl získat. Fiona Weir, která vedla castingy na Harryho Pottera se účastní i na tomto projektu. Krom všech již jmenovaných, především v předchozích článcích, budou na filmu pracovat i grafiční designéři Miraphora Mina a Eduardo Lima, kteří se momentálně zabývají HP parky a s prací na Fantastických zvířatech teprve začnou až přijde jejich čas.

Doufejme, že se brzo začneme dozvídat, kdo bude do filmu obsazen a jaké další role tam budou krom Newta. Velmi se na to těším. Máte vy nějaký tip na herce do hlavní role?

***
zdroj:snitchseeker.com

Rowlingová odpověděla na otázky fanoušků

9. února 2015 v 19:09 | Snapeova
Joanne Rowling se na svém Twitteru rozhodla odpovědět na tři zajímavé otázky od fanoušků, týkající se důležitých věcí ze série Harryho Pottera. Musím říct, že jsem opravdu ráda, že nám dává odpovědi na Pottermore i jinde a my se tak můžeme dozvědět mnohem víc věcí, než co se dá vyčíst z knížek.

První dotaz: Když Harryho v tajemné komnatě pokousal Bazilišek, jakto, že jeho jed nezníčil viteál v něm?
Odpověď: Schránka viteálu musí být nenapravitelně zničena, takže Harry by musel zemřít.
Podle všeho pak Joanne ještě odpověděla na další otázku, která se k tomuto trochu vztahuje.
Doplňkový dotaz k první otázce: Jakto, že kámen vzkříšení byl stále funkční, i když viteál z něj byl zničen?
Odpověď: Trhlina v kameni byla nenapravitelná. Jen Brumbál mohl extrahovat zlomek duše z kamene, aniž by porušil původní kouzlo (U téhle odpovědi si nejsem jistá, že jsme jí pochopila správně, ale myslím, že nakonec ano)

Druhý dotaz: Co se stalo s Chloupkem, poté, co byl puštěn do lesa. Doufám, že se vrátil do Bradavic, do závěrečné bitvy.
Odpověď: Byl navrácen do své vlasti, do Řecka. Brumbál chtěl, aby bylo Hagridovo hloupé osvojení Chloupka napraveno a poslal ho zpátky tam, kam patří. Ne do lesa.

Třetí dotaz: Proč se Grimmauldovo náměstí 12 nachází uprostřed mudlovského obytného komplexu?
Odpověď: Předek Blacků si vyhlédl krásný dům a tak "přesvědčil" mudlovské obyvatele, aby ho opustili a opatřil ho příslušnými kouzly.

Co si o tom myslíte? Mě třeba zaujala otázka s Baziliškem a nikdy mě nenapadlo se nad tímhle zamyslet.

***
zdroj: twitter.com

Stuart Craig se bude podílet na Fantastických zvířatech

9. ledna 2015 v 16:29 | Snapeova
David Heyman poskytl rozhovor pro Collider, kde mluvil o úžasných dvanácti letech s Harrym Potterem a navázal odpověďmi na otázky o nově připravovaném filmu ze stejného světa, ale z jiné doby a o jiných postavách. Jde samozřejmě o Fantastická zvířata a kde je najít.

David prozradil skvělou novinku, že výtvarník Stuart Craig, který pracoval na všech filmech i Harry Potter parcích předvede svou úžasnou práci v zobrazování světa J.K. Rowling i v tomto díle.

Castingy na tento film jsou teprve v začátcích, takže zatím pořád nemáme žádná jména, ale v příštích měsících bychom se snad mohli začít dozvídat, kdo v tomto filmu bude hrát a koho.

Krom Davida Heymana, davida Yatese, Stuarta Craiga a Lionela Wigrama (výkoný producent HP filmů) se do Fantastických zvířat zapojí i Steve Kloves. Jaká bude jeho práce je otázka, protože pokud šlo o HP filmy, byl tvůrcem scénářů. Pro Fantastická zvířata a kde je najít si ho ovšem Rowlingová píše sama.

Oficiální datum preméry tohoto filmu je stanoveno na 18. listopadu roku 2016. David Heyman řekl, že natáčet by se mohlo od konce letošního léta.

Warner Bros nejspíš bude natáčet zase v Leavesdenu a ačkoliv se zatím pracuje hlavně na prvním filmu, studio doufá v celou trilogii, jak už se o ní mluvilo. Další filmy by pak šli do kin ve dvouletých odstupech, ale jejich natočení dost možná bude záviset na úspěšnosti prvního filmu.

Rozhovor s Davidem:

***
zdroj: snitchseeker.com a mugglenet.com

Text o Dracu Malfoyovi

28. prosince 2014 v 15:19 | Snapeova
Na slibované informace o Dracu Malfoyovi jsme čekali celou dobu a objevil se opravdu předlouhý text vysvětlující, že se Draco především snažil kopírovat chování svého otce. Celých šest let používal Crabbeho a Goylea jako kombinaci svých stoupenců a osobních strážců.

Dracovy city k Harrymu byly vždy založeny z velké části na závisti. Harry byl totiž obdivovaný a známý, aniž by vůbec slávu vyhledával. To se samozřejmě nemohlo líbit klukovi, který byl vychován k přesvědčení, že zastává téměř královské postavení v kouzelnické společnosti. Harry byl navíc nadaný v létání v němž si Draco myslel, že ostatní zastíní. To, že Snape nadržoval Dracovi a nesnášel Harryho byla jen nepatrná kompenzace.

Draco udělala mnoho zlých věcí, aby harryho ponížil nebo zdiskreditoval před ostatními, ale Harry mu to občas dokázal oplatit, zejména na famfrpálovém hřišti. Draco také nikdy nezapomene na svou přeměnu ve fretku.

Zatímco mnoho lidí si myslelo, že Harry, který byl svědkem znovuzrození Pána zla je lhář nebo fantasta, Draco byl jeden z mála, který věděl, že Harry mluví pravdu. Jeho otec byl jeden z těch, jehož znamení se hned rozpálilo a on tak šel na hřbitov sloužit svému pánu.

Draco byl na jednu stranu nadšen návratem pána zla, protože slavné časy jeho rodiny měly zase přijít. Na druhou stranu byl Draco naštvaný a pln závisti, když slyšel, jak se Harrymu vždy povedlo Voldemortovi uniknout. Draco se nakonec ještě jako student musel stát smrtijedem. I když s Harrym stáli každý na opačném konci bitevního pole, Draco začínal Harrymu závidět jeho postavení. On sám se hnal za pomocí k Voldemortově triumfu, aby jeho rodina zas byla vážená v nově nastoleném režimu.

Draco začal být o něco spokojenější v pátém školním roce. Nemohl sice mluvit o tom, co probírali doma, ale těšil se z malých úspěchů, jako byl jeho status prefekta nebo pomocník Umbridgeové. Když se konečně zdálo, že vyhrál po chycení Brumbálovi armády, vítězství mu zas proklouzlo mezi prsty a jeho otec byl navíc poslán do Azkabanu po nešťastné akci s věštbou na ministerstvu.

Lucius byl Dracův hrdina a vzor už od narození a nyní byl uvězněn v Azkabanu hlídaném mozkomory a byl zdiskreditován v očích Voldemorta. Draco a jeho matka se tak nedočkali žádného lepšího postavení, právě naopak. Stali se vyvrheli mezi smrtijedy. Draco pak měl platit i za svého otce, když dostal nesplnitelný úkol, což ho správně mělo připravit o život. Draco pomalu ani netušil, co vlastně musí udělat, chtěl především pomoct otci a sám sebe kvůli tomu přesvědčil, že svět bez Brumbála bude lepší. Brzo Draco poznal, co jeho úkol obnáší. Byl pod velkým tlakem a pocítil nechuť k vraždění lidí. Opakovaně také odmítal pomoc od Snapea, protože se bál, že mu chce ukrást jeho slávu.

Voldemort i Snape Draca podcenili. Ve svém úkolu, dostat smrtijedy do hradu, uspěl. Brumbál byl skutečně zabit, i když ne Dracovou rukou. Snape následně Voldemortovi lhal o tom, že Draco sklonil hůlku před jeho příchodem. Dracův otec se dostal z Azkabanu, ale rodina byla již úplně zdiskreditována a místo přízně pána zla se těšili akorát jeho pohrdavému a jízlivému chování.

Draco se postupně vzdal naděje na záchranu prestiže jeho rodiny, ale ještě podnikl jeden chabý pokus, když chtěl zabránit Harrymu ve zničení dalšího viteálu. Draco bitvu přežil díky Harrymu a Ronovi a jeho otec nebyl zatčen jen proto, že udal ostatní smrtijedy.

Vše, co Draco prožil ho změnilo. Lucius pořád doma našel svého milujícího syna, ale ten už nechtěl dále zastávat jeho názory ohledně čisté krve. Našel si pak dívku, která prošla něčím podobným, i když méně drastickým, Astorii Greengrass. Narcissa a Lucius byli trochu zklamáni, protože doufali, že dosáhnou lepšího postavení ve společnosti, aspoň skrz Dracův sňatek. Astoria odmítla vychovávat Scorpiuse, jejich vnuka v radikálních názorech ohledně čisté krve a v přesvědčení, že mudlové jsou spodina. Rodinné oslavy byly často velmi napjaté.
*
Rowlingová napsala, že je jí líto Draca i Dudleyho. Oba se stali oběťmi svých rodičů. Konkrétně jejich chybných zásad. Dobrá věc na Malfoyových je ta, že milují jeden druhého. Narcissa riskovala svůj život, když lhala Voldemorovi o tom, že je Harry mrtvý, jen, aby se dostala ke svému synovi.

Jo musela zklamat čtenáře, když musela schladit jejich představy o tom, že Draco pod úšklebky a předsudky skrýval srdce ze zlata. To samé i o tom, že by Harry a Draco někdy mohli být přátelé

Dovede si prý představit, že Draco vyrostl v upravenou verzi svého otce. Žije na Malfoy Manor s rodinou a díky bohatsví nemusí pracovat. V jeho koníčcích vidí potvrzení o jeho dvojí povaze. Zpět do rodinné historie se také vrací sbírka temných magických předmětů, které ale Draco nepoužívá. Také má podivný zájem o rukopisy týkající se kamene mudrců, z nichž ale netvoří kámen mudrců. Možná se chce i stát lepším člověkem. Jo má velké naděje, že se bude snažit, aby Scorpius byl mnohem laskavější a tolerantnější, než byl on v mládí.

Texty o Nemrtvých a Merlinově řádu

27. prosince 2014 v 9:19 | Snapeova
Dnes se podíváme na takové polo překlady dvou kratších textů od Rowlingové ze dvou z posledních čtyř vánočních Pottermore dní. Rozumějte tím to, že překládám vlastními slovy. Původně to měly být jen výtahy důležitých informací, ale mě přijde důležité skoro vše, takže texty jsou téměř kompletní, jen se to nedá nazvat klasickým překladem.
***

V desátý den se objevil text o nemrtvých. Nemrtví jsou mrtví lidé jakéhokoli věku, které přeměnil temný čaroděj na své loutky. Většinou je poznáte hlavně podle bílých zamlžených očí. Kouzla, která takto oživují lidská těla jsou mnohem složitější než kouzla, která se používají třeba na to, aby neživé objekty létaly. Nemrtví pro svého pána udělají cokoliv, ale nemají žádnou vůli, mozek. Nedokážou se třeba dostat z nenadálých problémů.

Nemrtví, s kterými se setkali Harry a Brumbál v jeskyni, byli většinou lidé bez domova a mudlové, které Voldemort zavraždil na své cestě k moci. Mohli se tam, ale vyskytovat i kouzelníci, kteří jsou pohřešovaní.

Joanne k tomu pak řekla, že nemrtví mají dost společného se zombie, které, ale v knihách nechtěla, protože nejsou součástí britského folklóru, ale jsou spojeni s mýty Haiti a části Afriky. Také se Zombie v předešlých letech hodně objevovali v knihách a filmech a úplně se Jo nehodili k jejím viteálům. Jediné čím můžete nemrtvé zničit, je oheň.
****
Text dvanáctého dne se týkal Merlinova řádu, který byl udělen i Brumbálovi. Merlinův řád uděluje Starostolec. Organizace, která dnes funguje jako kombinace soudu a parlamentu. Řád je zlatá medaile se zelenou stuhou (první třída), purpurovou stuhou (druhá třída) nebo bílou stuhou (třetí třída).

Merlinův řád připomínající nejslavnější kouzelníky své doby vznikl v patnáctém století a legenda říká, že zelená stuha reflektuje Merlinovu bradavickou kolej (chodil totiž do Zmijozelu).

Řád první třídy se uděluje za vyjímečné hrdinské činy, druhá třída se dává za úspěch a úsilí nad rámec obyčejnosti. Třetí třída se uděluje těm, kteří přispěli na znalosti a zábavu.

Jak se často stává u těchto vysoce prestižních ocenění, zdá se, že určité typy lidé dostávají ocenění víc, než by si kdo myslel.

Nikdo neřekl ani slovo, když Brumbál obdržel Merlinův řád první třídy za poražení čaroděje Grindelwalda, ale bylo hodně řečí kolem toho, když si toto ocenění udělil sám Kornelius Popletal za svou kariéru. U dalších oceněných první třídou jako byl třeba i Arcturus Black (Siriusův dědeček) se věřilo, že ho dostali za to, že dali Ministerstvu velké množství zlata.

Vánoce na Pottermore: Den devátý až dvanáctý

25. prosince 2014 v 22:59 | Snapeova
Dnes vám přináším přehled posledních čtyř vánočních dní na Pottermore. Krátký popis odhalených scén a překlady hádanek. Polo překlady tří vydaných textu pro vás připravuji do dalších článků, aby tento nebyl moc dlouhý.
*
V devátý den byla odhalena scéna, kdy šel Harry schovat knihu Prince dvojí krve do komnaty nejvyšší potřeby. V obrázku se dalo sebrat několik předmětů.
Hádanka devátého dne:
Existuje místnost používaná Brumálovou armádou,
ukrytá naproti gobelínu Barnabáše Blouznivého.
Jak studenti nazývají toto tajemné místo,
které nenajdete na pobertově plánku?

Odpověď: Room of Requirement (Komnata nejvyšší potřeby)
***
V desátý den se v nové kapitole Harry a Brumbál vydali do Jeskyně najít Voldemortův viteál, zmijozelův medailonek. Konkrétně jde o moment, kdy Brumbál vypil lektvar, který ho oslabil a s Harrym se musejí dostat z jeskyně, ze spárů nemrtvých.
Hádanka desátého dne:
V jeskyni, odkud se Harry a Brumbál snaží uniknout,
jsou obklopeni monstry z jezera připomínající zombie,
můžete si vzpomenout, jak se nazývají tito tvorové,
kteří mají bílé zakalené oči a mrtvolný vzhled?

Odpověď: Inferi (Nemrtví)

Právě o nemrtvých byl nový text. Informace v češtině si budete moct přečíst už brzy.
***
V pondělí následovala scéna na Astronomické věži, kde Snape vyšle kletbu Avada kedavra na Brumbála, místo Draca Malfoye. Když jsem to viděla, opravdu jsem žasla nad tím, jak jsou obrázky a animace a vůbec celý Pottermore úžasně propracované.
Hádanka jedenáctého dne:
Smrtijedi shromažďující se na astronomické věži,
chtějí se zbavit Brumbála, jeho života a síly.
Který žák precizně vymyslel tutlo léčku,
za účelem splnění strašného poslání od pána zla?

Odpověď: Draco Malfoy

A stejně jako odpověď se opět jmenoval i nový text, který je opravdu dlouhý a můj polo překlad asi nebude o moc kratší.
***
Poslední moment z šesté knihy a poslední vánoční dárek byl Brumbálův pohřeb, který je na obrázku přesně takový, jaký si ho člověk představuje při čtení knihy. Ve filmu tento moment chyběl téměř úplně.
Hádanka posledního dne:
Pohřeb milovaného ředitele a učitele,
vehnal slzy smutku do očí každého člověka a stvoření,
můžete vyvolat nejlépe jak můžete,
křestní jméno tohoto velkého muže?

Odpověď: Albus

I tady se nacházel nový text. Tento se týkal merlinova řádu, který byl udělen i Brumbálovi.

Vánoce na Pottermore: Den sedmý a osmý

19. prosince 2014 v 22:09 | Snapeova
Včerejší nový moment z knihy se týkal hodin přemisťování, které měli studenti šestého ročníku a ve filmech se toto téma vůbec neobjevilo.

Včerejší hádanka:
Wilkie Twycross říká studentům, aby vytrvali
v jejich marných pokusech otočit se a zmizet.
Ale bez ohledu na to, jestli to studentům jde nebo ne,
Jak se říká tomu, když se čaroděj zjeví na nějakém místě?

Odpověď: Apparition (přemístění)

Na obrázku se pak daly sebrat tři nové předměty, žádný nový text se k této scéně nevztahoval.


Dnes se objevila scéna, kdy Harry s Brumbálem vstoupí do další vzpomínky a podívají se, jak Tom Raddle navštíví Hepzibu Smithovou, která vlastní poklady jako je medailonek Salazara zmijozela nebo pohár Helgy z mrzimoru, kvůli jejichž získání ji Tom později odstraní.

Dnešní hádanka:
V myslánce Harry vidí zlatý a smaragdový medailonek,
který si Tom Raddle upřímně přeje získat.
Kterému hadovitému zakladateli Bradavic,
patřil v dávných dobách tento zdobený náhrdelník?

Odpověď: Salazar Slytherin

V této scéně není ani nový text, ani se zde nedá nic sebrat. Jeden uživatel Pottermoru tam psal, že se v těchto scénách asi nedají sbírat věci, proto, že jsou to jen vzpomínky.

***
zdroj: pottermore.com
 
 

Reklama

I am a member