J.K.Rowling

Vánoce na Pottermore: Den pátý a šestý (text o upírech)

17. prosince 2014 v 15:49 | Snapeova
Včera byla odhalena scéna, kdy Harry a Brumbál pomocá Brumbálových vzpomínek nahlídnou do dne, kdy mladší Brumbál šel Tomovi Raddleovi říct do sirotčince, že je čaroděj a nastoupí do Bradavic. Na obrázku je současný Harry s Brumbálem, jak sledují scénu v pokoji, kde je mladší Brumbál a Tom, který mu nerad odhaluje své zvláštní poklady. Žádný text se včera k tomuto neobjevil a mám pocit, že na obrázku ani nebylo nic k sebrání. Mnoho lidí bylo zklamaných, že nedostali něco víc než jen novou scénu z knížky.

Překlad včerejší hádanky:
V Londýnském dětském domově, kde Tom Raddle přebývá,
vhodný kouzelník navštíví ho, je to docela překvapení.
Po ukázce různých magických triků tomuto chlapci,
Který budoucí ředitel nabízí mu v Bradavicích místo?

Odpověď: Professor Dumbledore
***
Dnes se objevila zcela odlišná scéna. Je to Křiklanova párty, kde se odehrála i scénka s Malfoyem, Snapem a Filchem. Dnešní text je překvapivě o upírech. Až, když jsem viděla nadpis, došlo mi, že na této párty se vlastně opravdu jeden objevil, takže i upíři mají v Potterovkách své zastoupení.

Joanne o nich napsala, že ačkoliv se o nich učí Harry a jeho přátelé v obraně proti černé magii, v knihách nehrají velkou roli. Upíří mýtus je tak bohatý v literatuře a filmu, že Joanne cítila, že k této tradici už nemá co přidat. Jediný upír, který se tedy v HP knihách objevil, byl Sanguini právě na zmíněném večírku a působil lehce komicky.

V prvních poznámkách Jo prý měl být upírem učitel v Bradavicích, který by se jmenoval Trocar. Jako postava pro ní asi nebyl příliš důležitý, protože dle jejích slov z jejích poznámek zmizel poměrně brzy. Joanne se také vyjádřila, že Snape nemůže být upír, jak už kolovalo mnoho zvěstí.
"Stručně řečeno, Snape není přeměněný Trocar," řekla.
Překlad dnešní hádanky:
S upíry a autory a nečekanou návštěvou Malfoyem,
Křiklanův vánoční večírek je to, na co se (téměř) všichni těšili!
K velkému překvapení fanoušků, přátel a ostatních,
který potrhlý Havraspár přišel jako Harryho host?

Odpověď: Luna Lovegood

Vánoce na Pottermore: Den čtvrtý

15. prosince 2014 v 23:59 | Snapeova
Tentokrát na nás nečekalo nic extra. Přibyl opět nový moment z šesté knihy a dnes šlo o scénu, kdy se Katie Bellová dotkne zakletého náhrdelníku v Prasinkách. Obrázek na Pottermore je krásně animovaný a je tam i děsivý křik Katie, takže provedení je opravdu perfektní. Opět můžete v obrázku hledat nové věci do vaší sbírky. Nějakého textu se snad dočkáme další den, uvidíme.
Dnešní hádanka:
V zasněžených Prasinkách se odehrává děsivá scéna.
Čtyři studenti sledují křičící Katie Bellovou ve vzduchu.
Nebelvírská studentka padá za oběť podlému plánu.
Na jaké pozici hraje ve famfrpálovém týmu?

Odpověď: Chaser (střelec)

***
zdroj: pottermore.com

V dalších textech Joanne píše o kotlících a lektvarech

14. prosince 2014 v 21:39 | Snapeova
I dnes jsou uveřejněné texty dva. První je o kotlících. Dříve je používali všichni, ale později mudlové začali používat pohodlnější způsoby vaření pomocí hrnců a dalších věcí a tak kotle dnes už používají pouze kouzelníci. Otevřený plamen je nezbytný pro tvorbu lektvarů. Kotle jsou očarovány, aby byli lehčí, protože jsou vyráběny z různých kovů. K moderním vynálezům patří například samomíchání.

Joanne se pak vyjadřuje o tom, že kotle k čarodějům patří už stovky let a také jsou místem, kde Leprikóni schovávají svůj poklad. V Harrym Potterovi se z nich však stal docela všední nástroj. Joanne v textu píše, že zvažovala jako viteál zakladatelky Helgy z Mrzimoru právě kotlík, ale prý by to bylo poněkud komické a nevhodné, mít tak těžký viteál. Jo chtěla, aby všechny viteály byly menší a přenosné.
***
Druhý text se týká lektvarů. Rowlingová říká, že se lidé často ptají, zda by byl mudla schopný vytvořit lektvar, kdyby měl recept a ingredience. Její odpověď je taková, že to bohužel možné není. Vždy je k tomu potřea nějaká práce s hůlkou. Některé lektvary duplikují účinky kouzel, ale třeba Mnoholičný lektvar nebo Felix felicis mají účinky, které se nedají vytvořit jiným způsobem. Lektvary nejsou pro netrpělivé a jejich účinky se obvykle dají jen těžko zvrátit. Toto odvětví magie nese určitou mystiku. Snape prý dokonale odpovídá stereotypu o představě mistrů lektvarů.

Joanne po těchto informacích píše, že chemie byl jeden z jejích neoblíbených předmětů. Proto Harryho neoblíbenému učiteli Snapeovi přidělila právě lektvary jako kouzelnický ekvivalet Chemie. Jo z části také našla něco zajímavého na lektvarech. Vždy se těšila na vytváření lektvarů v knihách a na výzkumy ohledně ingrediencí. Spousta vlastností i celé lektvary jsou zcela smyšlené, ale něco se zakládá na pravdě, jako například bezoár.
Dnešní pokus o překlad hádanky ;) :

Jeho lektvarové hodiny jsou plné zajímavých věcí.
Se studenty, chce vidět, co přinese každý den.
Se svým velkým knírem a zavalitou postavou,
Kdo učí tuto třídu po professoru Snapeovi?

Řešení: Professor Slughorn

***
zdroj: pottermore.com

Nové informace o Floreanu Fortescuovi a Děravém kotli

13. prosince 2014 v 20:39 | Snapeova
Dnes Rowlingová zveřejnila rovnou dva texty, ke kterým se opět dostanete po vyřešení jednoduché rýmované hádanky.

První se mi podařilo otevřít nový text týkající se majitele zmrzlinářství na příčné ulici, Floreana Fortescua. Joanne nám ho představila ve třetím díle. Věděl toho hodně o středověkých čarodějích a podle všeho, Harry později zjistil, že dříve byl ředitelem Bradavic jistý Dexter Fortescue. Florean byl jeho potomek

V novém textu Joanne říká, že původně plánovala, že Florean Harrymu pomůže v Relikviích smrti. Měl mu odhalit nějaké informace o Bezové hůlce a diadému Roveny z Havraspáru. Ve chvíli, kdy bylo pomalu na čase informace odhalit, nechala Joanne unést Floreana Voldemortem s tím úmyslem, že ho najde a vysvobodí Harry nebo jeho přátelé.

Překlad celého posledního odstavce: Problém byl v tom, že když jsem se dostala k psaní klíčové části Relikvií smrti, rozhodla jsem se, že Phineas Nigellus Black je mnohem uspokojivější prostředek k předání informací. Informace Floreana o diadému mi také přišly přebytečné, a já jsem mohla dát čtenáři vše, co potřebuje prostřednictvím rozhovoru Harryho s Šedou dámou. Celkově vzato se zdálo, že jsem ho nechala unést a zabít bezdůvodně. Není prvním kouzelníkem, kterého Voldemort zavraždil, protože věděl příliš mnoho (či příliš málo), ale u něj jako u jediného, se cítím provinile, protože to byla moje chyba.
***
Druhý text je o hospodě Děravý kotel. Je to nejstarší hospoda v Londýně, což ovšem mudlové nevědí a tak to prohlašují o jiných podnicích. Podle všeho vznikla někdy v roce 1500. Děravý kotel z počátku mohli vidět i mudlové, než byl vydán zákon o utajování kouzelnického světa. Text také zmiňuje nově stvořené pivo, které neslo jméno tehdejšího ministra kouzel a chutnalo prý tak nechutně, že nikdo nedopil svůj půlitr. Ten, kdo by to dokázal prý mohl získat sto galeonů, ale dle všeho k tomu nikdy nedošlo :D. Těžké to bylo, když se měla stavět ulice Charing Cross Road a kouzelníci museli pravděpodobně na mudli použít kouzlo império, aby nechali místo, tam kde stojí děravý kotel (Prokázané to však samozřejmě není). Nikdo z mudlů architektů tedy nechápe proč nechali mezeru v plánu pro budovy, ani to, proč ve skutečnosti tato mezera není viditelná pouhým okem.
Hádanka pro dnešní den byla tato. Opět jsem se to pokusila přeložit, ale dnes jsem si opravdu nebyla jistá, jestli jsem některé věci pochopila správně, tak mi kdyžtak řekněte, jestli tam mám nějakou závažnou chybu:

Kratochvílné kouzelné kejkle jsou úžasným místem,
plným vtipů a lektvarů v krabicích a pouzdrech.
Prostory jsou plné lidí, připravených na třesk,
v jaké magické ulici najdete tento zábavný obchod?

Odpověď byla samozřejmě Diagon Alley (Příčná ulice)

***
zdroj: pottermore.com

První dárek od Rowlingové na Pottermore

12. prosince 2014 v 20:59 | Snapeova
Asi už jste slyšeli, že každý den od 12. prosince až do štědrého dne, v jednu odpoledne britského času, Joanne Rowlingová umístí na Pottermore něco nového. Většina stránek z toho udělala mylnou informaci, že půjde o dvanáct nových povídek. Jde o různé nové informace, hádanky a dárky pro uživatele. Možná se dočkáme i nějaké povídky nebo spíš životopisu, podobně jako tomu bylo naposledy ohledně Dolores Umbridgeové. Hodně se mluví o tom, že by se mělo objevit něco s Dracem Malfoyem.

Dnes se objevil první nový text. Dostanete se k němu pomocí této rýmované hádanky:

Nejsem žádná překladatelka (navíc nemám básnické střevo a nerada bych nějak změnila význam), ale jestli tu někdo vůbec neumí anglicky, pokusím se to aspoň nějak přeložit:

V domě na konci Tkalcovské ulice schůzka se koná,
matka prosí o pomoc pro svého syna, slzy na tváři má,
Souhlasí s tím, že jí pomůže, ale neví jak to udělat,
Který mistr lektvarů rozhodl se neporušitelný slib složit?

odpověď je jasná, ale Pottermore mi to nechtěl vzít na žádné způsoby až pak mi došlo, že se po mě chce, aby tam bylo i professor. Takže řešení je Professor Snape.
--
Nový článek o třech odstavcích je o městě nazvaném Cokeworth, které žádný český oficiální název nemá, protože v knihách se jeho jméno zmínilo pouze jednou na adrese v dopise pro Harryho.

V článku se dozvíte, že je to město, kde vyrůstali společně Severus Snape a Lily Evansová. Konec konců, Tkalcovskou ulici, kde je Severusům dům, známe a právě tam byl také složen neporušitelný slib mezi Narcissou Malfoyovou a Severusem Snapem.

Velká novinka pro nás je ta, že do tohoto města odvezli Dursleyovi Harryho, když chtěli uniknout jeho dopisům z Bradavic. Strávili noc v tamním hotelu Railview, ale poté se přemístili na ten útes na moři, když i tam Harrymu přišly dopisy. Strýc Vernon měl vágní domněnky, že je to naprosto nemagické místo a nedošlo mu, že právě v tomto městě objevila Petuniina sestra Lily své velké kouzelnické nadání.

Pojmenování města by mělo naznačovat, že jde o průmyslové město a evokuje tvrdou práci a špínu. Městem protéká řeka. V městě je minimálně jedna továrna s komínek, na který je výhled ze Snapeova domu.

***
zdroj: pottermore.com

Pár slov k Fantastickým zvířatům.

3. prosince 2014 v 0:27 | Snapeova
V poslední době se vyrojily informace, že Joanne Rowlingová již dokončila scénář k filmu Fantastická zvířata a kde je najít. Tento film má jít do kin v listopadu 2016 a přípravy mají začít v příštím roce. Tuto skvělou informaci dle všeho napsal britský Telegraph a to i díky Davidu Heymanovi, který řekl, že Joanne je dobrá scénáristka, je chytrá a umí úžasně pracovat s jazykem.
"Jo napsala krásný scénář. Je to v raném stádiu, s Davidem Yatesem začneme natáčet příští rok." Řekl také.
V nedávném rozhovoru pro IGN navíc prohlásil, že scénář je legrační, živý a vzrušující.

Heyman scénář pouze komentoval, pravděpodobně už viděl nějakou část, ale nijak nepotvrdil, že je kompletní. Zástupce Joanne Rowlingové všechny vyvedl z omylu a oznámil, že Joanne scénář ještě zdaleka nedokončila.
Myslím, že informace, kdy Joanne tuto práci dokončí není až tak důležitá, pokud to bude včas na to, aby byl film vydán v plánovaném datu. Příští rok už se snad začneme dozvídat něco o natáčení, i když si myslím, že spíš až v druhé půlce roku. Už nyní se těším na první fotky a trailer a nejraději už bych seděla v kině.

Vzhledem k tomu, že je toto zcela nový příběh a nebyl vydán ani knižně, je pro nás většina věcí kolem filmu velká záhada a věřím tomu, že scénář bude opravdu takový, jak popisuje David.

Joanne také změnila záhlaví svého Twitteru. Je na něm Ruské vydání Kamene mudrců a poznámky k jejím dalším projektům.

***
zdroj: snitchseeker.com

Co jste nevěděli o Dolores Umbridgeové

11. listopadu 2014 v 22:19 | Snapeova
J.K. Rowlingová potěšila na konci října všechny své fanoušky tím, že vydala další, velmi zajímavý text, který nám odhaluje věci, jež dosud věděla jen ona. Tentokrát jde o životopis/životní příběh nenáviděné postavy Dolores Umbridgeové. V tomto životopise, který byl umístěn na Pottermore se dozvíte základní, ale i mnohem hlubší informace, kterými je třeba její rodinné zázemí nebo cesta k moci. Tentokrát jsem využila slovenský překlad ze známé stránky a ten přeložila do češtiny, abyste si tuto novinku mohli vychutnat i zde.


Dolores Jane Umbridgeová

Narozeniny: 26. srpen
Hůlka: bříza s blánou z dračího srdce, 8 palců
Kolej: Zmijozel
Speciální zručnosti: brk, který používá na tresty, je její vlastní vynález
Rodiče: máma - mudla, otec - čaroděj
Rodinný status: svobodná, bezdětná
Koníčky: sbírání ozdobných talířů s hravými kočkami, našívání volánků na textilie a zdobení předmětů různými tretkami, vynalézání prostředků na mučení.

Více v celém článku →

Rowlingová poslala dopis dívce, která přišla o rodinu

14. srpna 2014 v 22:19 | Snapeova
Patnáctiletá američanka Cassidy Stay se 9. července stala obětí masakru. Její rodiče i sourozence zastřelil bývalý manžel její tety a ona přežila jen díky tomu, že hrála mrtvou. Následně zachránila další životy, když zavolala na policii. Útočník si to totiž namířil i do dalšího domu, kde žili rodiní příslušníci.

Při vzpomínkové řeči u pomníků rodiny Cassidy citovala Brumbála: ,,Štěstí lze nalézt i v té nejtemnější době, pokud nezapomeneme že je světlo."

Z facebookových stránek se o tom dozvěděla spisovatelka Jo Rowlingová a podle toho, co se na internetu říká, dívka od ní obdržela dopis, který byl napsán jakoby Albusem Brumbálem a to fialovým inkoustem. Cassidy obdržela také přijímací dopis z Bradavic, seznam školních potřeb, hůlku a podepsané knihy.
Mluvčí Joanne řekla: "Obsah dopisu pro Cassidy zůstane soukromý"
Na informace o tom, co vše Cassidy dostala a další detaily mluvčí říká: "Tyto pověsti jsou hlavně z fan stránek."

Joanne tímto gestem opět ukázala, jak velké má srdce a že je ochotná pomáhat. Ke svým fanouškům se chová opravdu nádherně a nemůžeme opomenout ani její snahu pomáhat dětem, což dělá s pomocí vlastní organizace Lumos, která působí i v Česku.

Rowlingová plánuje ještě hodně detektivek s Cormoranem

31. července 2014 v 19:59 | Snapeova
19. června vyšla Robertu Galbraithovi (J.K. Rowling) druhá detektivka s Cormoranem Strikem v hlavní roli. První se jmenovala Volání kukačky a ta nejnovější se jmenuje The Silkworm (U nás Hedvábník) a překladu se určitě dočkáme, ale pravděpodobně, to bude někdy v únoru příštího roku. K dispozici jsou dvě ukázky. Já četla jen začátek první, ale dál ne, chci se nechat plně překvapit, až u nás kniha vyjde. Ukázky si můžete přečíst tady.

Nyní Joanne prozradila další své plány. Řekla, že příběh válečného veterána - detektiva Cormorana Strika, který je hlavní postavou ve Volání Kukačky a Hedvábníka, bude vyprávět ve více než sedmi knihách, čímž překoná Harry Potter sérii.

"Opravdu miluji psaní těchto knih, takže nevím, že mám v mysli nějaký koncový bod," řekla Jo na Harrogate 's Crime Writing Festival. "Jedna z věcí, kterou absolutně miluji na tomto žánru je, že narozdíl od Harryho, jehož zastřešoval příběh, začátek a konec, mluvím o oddělených příbězích. Takže zatímco detektiv žije, můžete mu dávat případy. "

Takže pokud to Joanne opravdu bude tolik bavit a bude mít pro Cormorana dostatek zajímavých detektivních případů, můžeme se dočkat sedmi nebo klidně i deseti knih s tímto detektivem. Zatím jsou dvě a jak to bude dál, to poznáme. Zatím se určitě všichni máme na co těšit. Já navíc k tomu ještě doufám i v to, že krom detektivek s Cormoranem vymyslí ještě i něco dalšího, třeba zase v úplně jiném žánru, ale to těžko říct. Každý spisovatel to má jinak. Někdo se musí soustředit jen na to jedno, co má zrovna v mysli a někdo zvládne víc věcí najednou. Joanne navíc píše scénář k Fantastickým zvířatům.

***
zdroj: priori-incantatem.sk a lidovky.cz

Rowlingová v roli Rity Holoubkové napsala o Harrym a dalších v součastnosti

9. července 2014 v 22:39 | Snapeova
Včera Joanne Rowlingová na Pottermore uveřejnila něco, co by se dalo nazvat povídkou. Je to článek v Denním věštci, který píše Rita Holoubková. Je to taková reportáž z mistrovství světa ve Famfrpálu, kde Harryho manželka, Ginny Potterová dělá zpravodajství o proběhnutých zápasech, což jsem zde asi ještě nezmiňovala. Článek má 1500 slov a odhaluje, jak naši hrdinové žijí nyní a vše je samozřejmě popisováno typickým stylem Rity Holoubkové, která na nikom nenechá nit suchou. (doufám, že jsem Ritině stylu dala dost vyniknout i v překladu :D)

Docela mě to nadchlo a řekla jsem si, že to chci zkusit přeložit, i přesto, že v angličtině nejsem nějaká hvězda. Umím anglicky tak průměrně, nemám třeba moc velkou slovní zásobu a zkušenosti. Takže omluvte to, že třeba některé věty mohou být přeloženy dost volně a podobně. Prostě jsem se snažila článek přeložit co nejvěrohodněji a se všemi fakty, především kvůli lidem, kteří vůbec neumějí anglicky a chtějí z toho taky něco mít.

Je to první můj překlad něčeho tak dlouhého a ještě s tím, že to publikuji, tak snad to nebude katastrofa a snad za tento překlad bude někdo rád :). Jelikož je to spíš taková povídka, rozhodla jsem se kompletní překlad publikovat na svém povídkovém blogu. Tady se můžete kouknout na část a celý tento článek najdete na mém povídkovém blogu, protože ten překlad se tam hodí víc :)
---
8. července 2014

Brumbálova armáda se znovu sešla, na finále mistrovství světa ve Famfrpálu.

Od bulvární novinářky Denního věštce, Rity Holoubkové.
-------------
Jsou tady celebrity a celebrity. Zde v patagonské poušti je k vidění mnoho slavných tváří kouzelnického světa. Ministři, prezidenti, Celestina Warbecková (pozn.: zpěvačka, kterou miluje Molly Weasleyová), Kontroverzní americká skupina Bent-Winged Snitches (Pozn.: Chtěla jsem to přeložit. Vím, že Golden Snitch je zlatonka, ale nevím, jestli jen snitch pořád může znamenat zlatonku, když tak poraďte :)) - To vše způsobilo takové vzrušení, že lidé z davu se hnali pro autogramy a dokonce použili Překlenovací (přemosťovací) kouzlo k dosažení VIP lóží nad hlavami davu.

A když se kempem a stadiónem přehnala informace, že určitá parta nechvalně známých (Pozn.: synonyma jsou třeba Proslulých nebo Pověstných, kdyby se vám to nezdálo) kouzelníků (Už to nejsou teenageři se svěžími obličeji jako v době jejich rozkvětu, ale přesto jsou jejich tváře stále poznatelné), dorazila na finále, vzrušení bylo takové, jaké jsem zde ještě neviděla. Jak se dav dal na úprk, stany byly povaleny a malé děti padaly na zem. Fanoušci ze všech koutů světa vyrazili k místu, o němž kolovaly pověsti, že zde byla spatřena Brumbálova armáda, jen proto, aby zachytili pohled od muže, který je stále nazýván vyvoleným.

Potterovi a zbytek Brumbálovy armády jsou ubytování ve VIP části kempu, která je chráněná silnými kouzly a hlídaná kouzelnickou ochrankou. Jejich přítomnost doprovází velké davy podél ohraničené oblasti. Lidé doufají, že zahlédnou své hrdiny. Dnes ve tři odpoledne bylo jejich přání splněno, když za doprovodu hlasitých výkřiků, Potter se svými syny Jamesem a Albusem navštívili hráče a viděli se s bulharským chytačem Viktorem Krumem..........

Celý překlad → Pisupovidky.blog.cz

***
zdroj:pottermore.com

Natáčení románu Prázdné místo a trilogie Fantastická zvířata a kde je najít

6. července 2014 v 19:35 | Snitch
Román Prázdné místo autorky J.K. Rowlingové bude sloužit jako předloha pro filmovou mini sérii, na které se budou podílet BBC a HBO. Natáčení proběhne v těchto měsících v britském městě Stroud v Gloucestershire. Také bylo potvrzeno, že Prázdné místo, ve kterém zazáří mimo jiné i HP herci, Michael Gambon a Simon McBurney, se bude vysílat později v roce 2014. Kromně nich si zde zahrají i Keeley Hawes (The Avengers, The Bank Job), Rory Kinnear (Skyfall), Monica Dolan(Sightseers, Alan Partridge) a Julia McKenzie (Notes on a Scandal).

Rowlingová se vyjadřuje k sexuálnímu zneužívání a apeluje na britský parlament

9. března 2014 v 12:34 | Snitch
J.K. Rowlingová opět dokazuje svou starostlivost o druhé - nedávno společně s Victorií Beckham a Jemimou Khan poslala dopis adresovaný britskému parlamentu, konkrétně ministrovi zahraničních věcí, Williamu Hague. Dopisem chtěla podnítit parlament, aby podnikl nějaké kroky na pomoc sexuálně zneužívaným v Sýrii a dalších oblastech ohrožovaných válkami. Za tímto účelem oslovila UNICEF, organizace, přes kterou se zmiňované dopisy posílaly, ministra Hauge, který bude v červnu uvádět globální summit v Londýně. Při jeho příležitosti hodlá Hague navrhnout mezinárodní konvenci, která by zařazování sexuálního násilí do vojenského výcviku a strategie trestala.

Volání kukačky bude mít pokračování

25. února 2014 v 14:19 | Snapeova
Jen před hodinou jsem dočetla Volání kukačky, knihu, kterou Joanne Rowlingová vydala pod pseudonymem Robert Galbraith a u nás vyšla asi před týdnem. Ještě před tím, než půjdu sepsat recenzi, jsem se rozhodla dát dohromady článek o informacích, které se objevily za poslední dny. Shrnula jsem zde všechny nedávné novinky o nejnovějších informacích ohledně Roberta Galbraitha.

Rowlingová vůbec nelení a už má napsaný druhý díl. Podle informací má v Británni a Americe vyjít tento červen. Jmenuje se "The Silkworm" (Bourec morušový - což je noční motýl).

Oficiální synopse The Silkworm:
Po zmizení spisovatele Owena Quineta si jeho žena zavolá na pomoc soukromého detektiva Cormorana Strikea . Paní Quineová si zpočátku myslí, že její manžel odešel jen na pár dní - jak to již několikrát udělal - a tak detektiva žádá, aby ho našel a přivedl domů.
Jak však Strike pokračuje ve vyšetřování, je zřejmé, že se děje mnohem víc, než si Quineova žena myslí. Spisovatel právě dokončil rukopis, který by mohl uškodit téměř každému, koho zná. Pokud by knihu vydali, mnohým by zničila život, což znamená, že existuje mnoho lidí, kteří by Quineta chtěli umlčet.
Když spisovatele naleznou brutálně zavražděného za podivuhodných okolností, Strikea čeká závod s časem, aby dokázal pochopit motivaci nelítostného vraha, který se nepodobá žádnému z těch, s nimiž se dosud setkal.
Neodolatelný detektivní román se zvraty na každé straně - The Silkworm - je druhou částí uznávané série s Cormoranem Strikem a jeho mladou asistentkou Robin Ellacottovou.

Joanne připustila, že Hermiona měla skončit spíš s Harrym

2. února 2014 v 19:39 | Snapeova
Pro nové vydání časopisu Wonderland, které Emma Watson editovala a objeví se v něm, Joanne Emmě přiznala, že spojení Rona a Hermiony v pár bylo více splněné přání, než cokoliv jiného. Rowling uznala, že manželství Rona a Hermiony by nejspíše potřebovalo manželskou poradnu. Dlouhodobě by tento vztah pravděpodobně až tak nefungoval.
Joanne řekla, že logicky měla být Hermiona s Harrym, ne s Ronem.

"Napsala jsem vztah Hermiony s Ronem jako formu splněného přání, které mělo málo co dočinění s literaturou a mnohem více co do činění se mnou. Má první představa byla, že Hermiona skončí s Ronem," řekla Joanne.

"Já vím, omlouvám se," pokračovala, "slyším vztek a zuřivost, kterou to působí některým fanouškům, ale když mám být naprosto upřímná, čas mi dal na to jiný pohled. Byla to volba z velmi osobních důvodů, a to z důvodu důvěryhodnosti. Lámu srdce lidem tím, že to říkám? Doufám, že ne."

Emma na to reagovala dost střízlivě, jako by jí to až tak nepřekvapilo: "Myslím, že jsou fanoušci, kteří to vědí a kladou si otázku, zda by Ron dokázal udělat Hermionu opravdu šťastnou."
---

Jaký je váš názor na tuto nečekanou novinku?
Joanne se tímto snažila asi říct, že Harry a Hermiona by byli logičtější z hlediska jejich charakterů, ovšem z hlediska příběhu to téměř nešlo jinak, než aby Hermiona byla s Ronem. Směřovalo to k tomu v podstatě od začátku a kdyby se to najednou změnilo, asi by to opravdu nepůsobilo úplně uveřitelně.

Mně osobně toto nijak zvlášť nerozhodilo. Já jsem různým vztahům docela otevřená. Patřím i mězi příznivce Dramione. Přijde mi to prostě jako zajímavý pár, který by udělal zajímavějším i příběh. Také si myslím, že za lásku se má bojovat a i odlišní lidé mohou své vztahy v dlouhodobém hledisku zvládnout, i kdyby měli vyhledat tu odbornou pomoc. Odlišní lidé mají víc možností se překvapovat a Hermiona se s Ronem nudit nemusí, jak si mnoho fanoušků myslí. Pokud by nezůstal napořád tak moc zabedněný, určitě by jim to mohlo klapat i celkem slušně :)
Proti vztahu Hermiona a Harry bych asi nic neměla, jenže co by pak bylo s Ronem? A co Ginny? Ne, myslím, že Joanne to napsala a zakončila nejlépe, jak to jen šlo a případné jiné páry si my můžeme tvořit ve svých fantaziích a povídkách, které budou číst fanoušci s podobnými představami nebo jen zájmem o to, jak by to asi vypadalo ;)

***
zdroj:snitchseeker.com

Literacy Hero cena pro JK Rowlingovou

20. ledna 2014 v 0:09 | Lioness
National Literacy Trust, anglická charitativní organizace podporující gramotnost, zvolila J.K. Rowlingovou za jednu z deseti Literacy Heroes (což se dá volně přeložit jako Hrdinové gramotnosti). Je to vyznamenání udělované lidem, kteří ovlivnili čtenářské a pisatelské dovednosti celé společnosti nebo těm, kteří překonali vlastní problémy s gramotností. Bylo uděleno prvním rokem.
Volba měla dvě části - nejdříve volili fanoušci a poté šestičlená porota skládající se ze spisovatelů, podnikatelů, herců, bavičů a novinářů. Mezi dalšími devíti oceněnými byly dvě školačky, herec Henry Winkler, dva knihovníci, asistentka pedagoga, romský spisovatel Richard O'Neill, učitelka angličtiny a anonymní vězeň, který se podíli na projektu the Storybook Dads (projekt pomáhající rodičům ve vězení poslat zprávu svým dětem a také pomáhá rozvíjet jejich gramotnost).
JK se bohužel nebyla schopná dostavit na ceremonii. Na svém twitter účtu zveřejnila omluvu a zároveň poděkování za tuto poctu.

Omlouvám se, že se nemohu zúčastnit #literacyhero akci v @ClarenceHouse a jsem velice dojatá, že jsem byla nominována.
- J.K. Rowling (@jk_rowling)

Myslím, že se všichni shodneme, že cenu jako je tato si JKR opravdu zaslouží.

***
Zdroje:
snitchseeker.com, storybookdads.org.uk

Rowlingová a HP herci na akci nadace Lumos

9. prosince 2013 v 21:02 | Snitch
V listopadu se ve studiích Warner Bros. v Londýně konala akce pořádána nadací Lumos, kterou iniciuje J.K. Rowlingová. Tato nadace pomáhá dětem se špatným zázemím. Má zamezit jejich přesunu do zařízení, která dětem neposkytnou dostatečné možnosti, jakým by se jim dostalo v řádné rodině. Ze statistik vyplývá, že většina dětí je do těchto zařízení poslána z důvodu špatné ekonomické situace a chudoby v rodině. Tato nadace se tedy snaží podpořit miliony chudých rodin a umožnit jim výchovu dětí.

Na akci kromě Rowlingové zavítali i Harry Potter herci - Emma Watson, Evanna Lynch, Warwick Davis a Alan Rickman. Mezi hosty byl i producent David Heyman. Na fotky z akce se můžete podívat níže.

Knihy "The cuckoo's calling" se dočkáme v únoru

5. prosince 2013 v 18:49 | Snapeova
V létě jsme se dozvěděli, že Joanne Rowling vydala kromě Prázdného místa další Po-Potterovskou knihu, ovšem pod pseudonymem Robert Galbraith, na což se naštěstí přišlo. Zajímalo mě jestli a kdy se kniha dostane k nám v českém překladu a tak jsem napsala Albatrosu.

Dostalo se mi této odpovědi: Dobrý den, knihu vydáme v českém i slovenském překladu v únoru 2014, přesné datum bohužel zatím nemůžu sdělit.

Nevím jak vy, ale já už jsem na knihu velmi zvědavá. :)

Dobby našel nový domov

3. listopadu 2013 v 16:09 | Snapeova
V skutku originálním způsobem se rozhodla poděkovat za pohostinnost spisovatelka Joanne K. Rowlingová zaměstnancům hotelu Marcliffe ve Skotsku. Jo strávila v tomto hotelu několik měsíců během období, kdy byl její otec hospitalizován v nedaleké nemocnici. Velmi příjemně ji překvapila ochota a chování personálu, a tak se jim rozhodla poslat velmi symbolický dar: nedávno se na prahu tohoto hotelu objevila krabice, v níž našli cosi, čeho oči velmi připomínaly tenisové míčky ... domácího skřítka Dobbyho.

Překvapený vlastník hotelu Stewart Spence objasnil, že model Dobbyho, který byl použit při natáčení filmů o Harrym Potterovi, jim přišel nečekaně, spolu s dopisem, ve kterém spisovatelka objasnila, že chtěla dát domácímu skřítkovi domov. No a kde by mu bylo lépe než v hotelu s takovým příjemným personálem. Pan Spence také dodává, že spisovatelka je velmi skromná.

Dobbymu v hotelu hned připravili čestné místo ve skleněné vitríně, ve které bude následující rok nadšeně vítat všechny příchozí hosty. Jelikož hotel následně zavře své brány pro návštěvníky, socha Dobbyho bude v listopadu 2014 přestěhována do divadla Tivoli v Aberdeenu.
***
zdroj: priori-incantatem.sk

Joanne vydala knihu pod pseudonymem

17. července 2013 v 0:09 | Snapeova
Konečně jsem tu a začnu tou nejžhavější a nejpřekvapivější věcí, kterou už ovšem asi všichni víte :D

Tuto informaci jsem se dozvěděla v neděli ve vlaku přes mobil, od té chvíle už se informace rozlétla do všech světovch stran a já jsem z toho pořád dost mimo. V neděli jsem si říkala, že je to tutově nějaká kachna, ale zdá se, že ne :D

Podle těchto nových informací J.K. Rowlingová napsala novou knihu! Jedna z nejúspěšnějších autorek všech dob má očividně hlavu plnou nápadů, protože téměř 500 stránkovou detektivku vydala jen půl roku po jejím předchozím románu s názvem Prázdné místo.

Možná nechápete, co to má znamenat, když se o vydání nevědělo pár měsíců předem a nebyl toho plný internet. Inu, nikdo bohužel netušil, že Rowlingová, tak rychle po Prázdném místu vůbec něco vydá. Kniha se jmenuje The Cuckoo´s Calling (kukaččí volání) a Joanne jí nevydala pod svým jménem. Málokoho by to napadlo, že někdy použije pro svou knihu pseudonym. Tuto napsala pod pseudonymem Robert Galbraith.

Zítra vychází Prázdné místo

3. dubna 2013 v 21:59 | Snapeova
Zítra se konečně dočkáme a budeme si moc přečíst nové, poprvé nepotterovské dílo od Joanne Rowlingové( Myslím oficiálně, někteří mohli už dnes, protože se konal večerní předprodej). Pokud o tom slyšíte poprvé, určitě by jste si měli přečíst předchozí články na toto téma: (1,2,3)

Pro knihu si zítra nebo pozítří pojedu a jsem na ní opravdu velice zvědavá.

Vydavatelství Plus se rozhodlo, že k této události připraví vlastní book trailer. Jeho zpracování se zaměřuje na rozmanitost lidí různého věku, pohlaví, zaměstnání či sociálního postavení. Jednotlivé postavy se střídají v křesle, dokud tam po nich nezůstane Prázdné místo. Oficiální slogan knihy zní Velký román o malém městě.

Spuštěna byla i oficiální stránka, kde určitě najdete vše, co vás ke knize zajímá.

Už také víme, že Prázdné místo bude zfilmované a to do mini série. Výběr herců měl teprve probíhat, ovšem televizní stanice BBC už uveřejnila první jména a můžeme jásat. Jsou tam dvě jména úžasných Potter herců. Jsou to: Helena Bonham Carter, která by se měla objevit v roli Terri Weedon a David Thewlis, jenž by hrál Colina "Cubbyho" Walla.

Danny Cohen z BBC1 komentoval první zveřejněná jména tím, jak je tento proces "náročný, ale zároveň uspokojující. Máme štěstí, že J.K. Rowlingová nás neustále podporuje a spolupodílí se na obsazování, abychom mohli tyto úžasné postavy představit takové, jako byly v jejích představách. "

***
zdroj:prazdnemisto.cz a priori-incantatem.sk
 
 

Reklama
Reklama

I am a member